Σάββατο 27 Μαΐου 2023 23:53 Αθλητικά

Bundesliga: Πρωταθλήτρια η Μπάγερν Μονάχου μετά την την ισοπαλία - δώρο της Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να τα κάνει όλα… θάλασσα και να χάσει εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική από την αδιάφορη αλλά αξιοπρεπέστατη Μάιντζ το πρωτάθλημα από τα χέρια της με το τελικό 2-2, με αποτέλεσμα η Μπάγερν Μονάχου που κέρδισε εκτός την Κολωνία με 1-2 να σηκώσει ξανά το Πρωτάθλημα στην Μπουντεσλίγκα!

Έτσι, Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 11η σερί χρονιά η Μπάγερν Μονάχου  χάρη στο γκολ του Μουσιάλα στο 89′.

Η Ντόρτμουντ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τον τίτλο της Bundesliga για ένατη φορά στην ιστορία της μαζί με δεκάδες χιλιάδες οπαδούς της που βρέθηκαν στο “Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ”, όμως η 34η και τελευταία αγωνιστική άφησε παγωμένη την πόλη. Το 2-2 με τη Μάιντς επέτρεψε στην Μπάγερν να προσπεράσει και να στεφθεί εκείνη πρωταθλήτρια για ενδέκατη σερί σεζόν.

Πώς κέρδισε η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε στο παιχνίδι ψάχνοντας το πρώτο γκολ από νωρίς. Και το πέτυχε στο 8ο λεπτό. Ο Κομάν έκανε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία και στα δίχτυα του Σβέμπε. Έτσι, οι Βαυαροί προηγήθηκαν. Οι ποδοσφαιριστές του Τούχελ έλεγχαν τον ρυθμό και οι τελικές της Κολωνίας, είτε έφευγαν έξω, είτε ο Ζόμερ αποσοβούσε τον κίνδυνο. Η Μπάγερν είχε και δοκάρι, με τον Μίλερ να παίρνει την κεφαλιά στο 19ο λεπτό, αλλά την μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Πριν από το τέλος του πρώτου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 45+1′ ο Σανέ σκόραρε με πλασέ. Ωστόσο, ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από τον VAR, είδε τη φάση στο μόνιτορ και ακύρωσε το γκολ για χέρι του Γερμανού εξτρέμ στην αρχή της φάσης.

Οι Βαυαροί εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και έτσι η Κολωνία τους τιμώρησε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Λιούμπιτσιτς το εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Όμως, η Μπάγερν δεν το έβαλε κάτω και κυνήγησε μανιασμένα το γκολ που θα την βάλει ξανά σε θέση οδηγού του παιχνιδιού και του πρωταθλήματος. Στο 89ο Μουσιάλα με ωραίο σουτ ευστόχησε για το 2-1, το οποίο έμεινε έως το φινάλε και χάρισε στην ομάδα του τον τίτλο.

πηγή: thestandard.gr

Post
Αθλητικά Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ