Image
Δευτέρα 26 Ιουλίου 2021 09:50 Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Χρυσό μετάλλιο για αθλήτρια ερασιτέχνη, χωρίς σύλλογο και προπονητή

Μία από τις πιο εντυπωσιακές ιστορίες των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο, αποτελεί η νικήτρια του αγώνα στην ποδηλασία πίστας.

Η Αυστριακή Άννα Κισενχόφερ ήταν το πιο ανέλπιστο χρυσό στο Τόκιο μέχρι στιγμής, καθώς πρόκειται για μια αθλήτρια ερασιτέχνη, η οποία δεν έχει ούτε σύλλογο, ούτε προπονητή!

Η Κισενχόφερ ασχολούνταν μέχρι φέτος ερασιτεχνικά και έκανε δικό της πρόγραμμα προπόνησης. Όπως είπε στην συνέντευξη Τύπου, δεν είχε προπονηθεί καν για να κάνει διαδρομές σε ανηφόρες! Κι όμως άντεξε και τις κράμπες, άντεξε και την πίεση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η Αυστριακή το 2017 είχε εγκαταλείψει τους αγώνες καθώς δεν είχε σύλλογο να αγωνίζεται σε διοργανώσεις. Πήγε στο Τόκιο χωρίς σύλλογο και βρέθηκε με το χρυσό μετάλλιο στα 30 της χρόνια. Παραδοσιακά ασχολούνταν με το τρίαθλο και προπονούνταν στην Χιρόνα της Ισπανίας ως το 2016. Τραυματισμοί την άφησαν όμως εκτός αγώνων και χωρίς σύλλογο να αγωνίζεται.

Το 2019 επέστρεψε στους αγώνες και κέρδισε το εθνικό πρωτάθλημα, ενώ ήταν 20η στο Παγκόσμιο. Παρά το ότι δεν άνηκε σε σωματείο, πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και χθες έφτασε στην κορυφή.

Master των μαθηματικών

Η Κισενχόφερ δεν ασχολείται μόνο με την ποδηλασία. Τελείωσε το διδακτορικό της στα μαθηματικά έχοντας αποφοιτήσει από το Πανεπιστήμιο της Βιέννης και στη συνέχεια από το Κέμπριτζ, πριν ολοκληρώσει τις σπουδές της στην Καταλονία. Αυτό το διάστημα εργάζεται στο πανεπιστήμιο της Λοζάνης, όπου κάνει έρευνα για την διδασκαλία που θέλει να ακολουθήσει.

Τα μαθηματικά την βοήθησαν, όπως αποκάλυψε, να κερδίσει και τον αγώνα. Ένα μήνα πριν, δημοσίευσε ένα γράφημα που έδειχνε την διαδικασία του εγκλιματισμού της θερμότητας κατά την προετοιμασία της για να αντιμετωπίσει τις θερμοκρασίες στο Τόκιο.

Η μελέτη της έφερε αποτέλεσμα καθώς έδωσε το πρώτο χρυσό στην χώρα της στην ποδηλασία, από το 1896.

gazzeta.gr
Post
Αθλητικά Κυριακή 14.04.2024

Στέφανος Τσιτσιπάς: Η απονομή του τροπαίου και η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου στο Μόντε Κάρλο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον τρίτο τίτλο της καριέρας του στο Μόντε Κάρλο και τον 11ο συνολικά, με τον Έλληνα τενίστα να σηκώνει την κούπα και τον Εθνικό Ύμνο να ηχεί στο γήπεδο. Ο Στέφανος Τσι

Post

Ρουντ – Τσιτσιπάς 0-2: Πρωταθλητής του Μόντε Κάρλο ο Έλληνας τενίστας για τρίτη φορά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Κάσπερ Ρουντ με 2-0 σετ (6-1, 6-4) στον τελικό του Μόντε Κάρλο και σήκωσε τον πρώτο τίτλο για τη φετινή σεζόν. Τεράστια επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος