Image
Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020 21:25 Αθλητικά

Τον ξέρανε… στις καθυστερήσεις ο Γούτας και πήρε την ισοπαλία ο Ατρόμητος

Επιμέλεια: Μάνος Νικηφοράκης

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ΟΦΗ και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι 2-2 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Γεντί Κουλέ.

Σε ένα παιχνίδι που δεν άφησε καθόλου αμείωτο τον ενδιαφέρον, οι Κρητικοί παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν την ολική ανατροπή στο 55΄.

Ωστόσο από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν διαφορετικό πρόσωπο με αποτέλεσμα να πετύχουν την ισοφάριση στο 90+3.

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες, καθώς έψαχναν την κυριαρχία στην μεσαία γραμμή.

Στο 6΄ ο ΟΦΗ σημείωσε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Στάικο να δοκιμάζει σουτ εκτός περιοχής, και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει εύκολα.

Η ανάπτυξη με τον Ουές και η πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Σαρδινέρο

Στην συνέχεια οι Κρητικοί θέλανε να αναπτύξουν την επίθεση τους κυρίως με τον Μεγιάδο και τον Ουές, που ήθελαν να βγάλουν στην πλάτη της άμυνας τον Σαρδινέρο.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ ήρθε στο 20΄, με τον γυριστό σουτ του Σαρδινέρο μέσα από την μεγάλη περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Το χαμένο τετ α τετ

Στο 32΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Σαρδινέρο να βγαίνει τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, ωστόσο του σουτ του παίκτη ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να καταλήξει με ευκολία στον Έλληνα κίπερ.

Οι στατικές φάσεις και η πρώτη καλή ευκαιρία του Ατρομήτου

Ο Ατρόμητος στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους θέλησε να απειλήσει κυρίως με στατικές φάσει, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Βάτερμαν.

Στο 37΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους σημαντική ευκαιρία, με το Χαρίση να κλείβει την μπάλα στον χώρο του κέντρου από τον Μεγιάδο, να σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βάτερμαν.

Το δοκάρι του Ναμπί

Στο 41΄ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, με την μπάλα μετά από από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η αλλαγή τακτικής του Ατρομήτου

Ο Νταμίρ Κάναντι βλέποντας την κακή εικόνα της ομάδας του, πραγματοποιήσει αλλαγή πριν την λήξει του πρώτου ημιχρόνου, βάζοντας στο παιχνίδι τον Νάτσο αντί του Τομάσεβιτς.

Το ακυρωθέν γκολ

Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ο ΟΦΗ σκόραρε, ωστόσο όμως ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ στον Ουές.

Άνοιξε το σκορ ο Μανούσος

Στο 45 + 1 ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, με τον Χαρίση να σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα να κοντράρει στο Γιαννούλη, με την μπάλα να καταλήγει στον Μανούσο, ο οποίος έκανε το 0-1.

Στην αρχή ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, με τον Ζαχαριάδη να πηγαίνει στην συνέχεια στο VAR και να καταλογήζει γκολ υπέρ του Ατρομήτου, αφού η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του ΟΦΗ και μετά πήγε στον Μανούσο ο οποίος ήταν σε αντικανονική θέση.

Άγγιξε την ισοφάριση στο 45+6 ο ΟΦΗ

Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Νέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Αργεντινό να είναι αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, να κάνει το σουτ, με τον Γιαννιώτη να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Είχε απάντηση νωρίς στο 2ο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ με την αρχή της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 48΄, άνοιξε το σκορ με τον Σαρδινέρο να βγαίνει τετ α τετ με τον Γιαννιώτη μετά από πάσα του Ναμπί και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Έκανε την ανατροπή στο 55΄

Το 2-1 και την ανατροπή για τον ΟΦΗ, το έκανε ο Σαρδινέρο στο 55΄, με τον ίδιο τρόπο, βγαίνοντας τετ α τετ και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 2-1.

Πήρε μέτρα στο γήπεδο και άγγιξε την ισοφάριση με Μανούσο

Ο Ατρόμητος στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο θέλωντας να ισοφαρίσει και στο 75΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανούσο να βγαίνει μόνος του με τον Βάτερμαν μετά από ωραία μπαλιά του Νάτσου, με Έλληνα επιθετικό να κάνει άσχημο τελείωμα.

Στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλη μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανούσο να αστοχεί και πάλι μπροστά στην εστία, μετά από ωραία σέντρα του Γκάλο.

Η ισοφάριση του Γούτα

Ο Ατρόμητος φαινόταν ότι έψαχνε το γκολ, και το πέτυχε στο 90+3, με την κεφαλιά του Γούτα μετά την σέντρα του Μανούσου να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Βάτερμαν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Βούρος, Σελίμοβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης (94΄Γιάννου), Νέιρα, Στάικος (78΄Μίγγος), Μεγιάδο, Ναμπί (87΄Στάρτζεον), Σαρδινέρο (78΄Γκαργκαλατζίδης)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης (46΄Ρισβάνης), Κιβρακίδης, Χαρίσης (65΄Μουνίθ), Σάλομον, Τομάσεβιτς (42΄Νάτσος), Ραμπέλο (79΄Ενσικουλού) , Γιακουμάκης (48΄Ούμπιντες), Μανούσος

Πηγή: kritipress.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ