Image
Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020 21:28 Αθλητικά

«Απέδρασε» με τριάρα από το Γεντί Κουλέ ο Ολυμπιακός

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε με 1-3 του ΟΦΗ, στο Γεντί Κουλέ.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Στο 10΄ ο Χασάν κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Κουτρουμπή, ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 25ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με τον Βαφέα να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να κοντράρει στον Τοροσίδη και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει δυο τα τέρματα του, με τον Ραντζέλοβιτς μετά από πάσα του Καφού να μπαίνει μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση να πλάσαρε τον Γουάλι για το 0-2.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο το ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο 61΄ οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν την νίκη, καθώς ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Φορτούνη και εκείνος με ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-3.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Νοικοκυράκη να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του νεαρού επιθετικού στο 80ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν η μείωση του σκορ, με εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη στο 94΄.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Σακόρ (46΄Βαζ), Κουτρουμπής, Ναμπί (85΄Μπράουν), Ζοάο (80΄Νάστος), Βαφέας (46' Γιαννούλης), Μαρινάκης, Στάικος (71΄Σουρνάκης), Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Νοικοκυράκης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Άλεν (87΄Καραργύρης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (87΄Σουρλής), Μπα, Καφού, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Γκασπάρ (88΄Μαρτίνης), Ραντζέλοβιτς, Χασάν (26΄Ελ Αραμπί, 80΄Μπρούνο).

Πηγή: kritipress.gr
Post
Αθλητικά Τετάρτη 24.04.2024

Έφτασαν στο Ηράκλειο οι πρώτες ομάδες για συμμετοχή στην 3η Ολυμπιάδα Ρομποτικής MRC GLOBAL OLYMPIAD (pics)

Περισσότερα από 80 μέλη ομάδων που θα αγωνιστούν στο πλαίσιο της 3ης Ολυμπιάδας Ρομποτικής MRC GLOBAL OLYMPIAD, έχουν φθάσει στο Ηράκλειο! Πρόκειται για μέλη ομάδων από την Αίγυπτο, τη Βραζιλία, την Τ

Post
Αθλητικά Τρίτη 23.04.2024

Youth League: Πρωταθλητές Ευρώπης οι Νέοι του Ολυμπιακού

Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού κατέκτησε τo Youth League, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Μίλαν με 3-0. Η Κ19 του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία στην Ελβετία κατακτώντας το UEFA Youth League, αφού διέλυσε

Post
Αθλητικά Δευτέρα 22.04.2024

Ολυμπιακός - Μίλαν 3-0: Τα θρυλικά πιτσιρίκια στην κορυφή της Ευρώπης - Δείτε τα βίντεο

Ο Ολυμπιακός Κ19 νίκησε την Μίλαν με 3-0 και κατέκτησε το UEFA Youth League, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ευρώπης. Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό Κ19 που επιβλήθηκε της Μίλαν με 3-0 στον τελικό του UEFA