Σάββατο 05 Ιουνίου 2021 22:48 Αθλητικά

Basket League: Το εκπληκτικό Λαύριο έκανε το 1-1 στους τελικούς με τον Παναθηναϊκό

Κόντρα στα προγνωστικά που ήθελαν τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0, το Λαύριο ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Basket League επικρατώντας με 94-89 στην παράταση.

Η πολύ εύκολη νίκη των πράσινων στο πρώτο παιχνίδι και η διαφορά δυναμικότητας και εμπειρίας, έκανε τους πάντες να πιστεύουν σε ανάλογη συνέχεια στους τελικούς. Τους πάντες πλην την ομάδα του Λαυρίου για την ακρίβεια και αυτό έκανε τη διαφορά στον δεύτερο τελικό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-5 στο 3′ και με 23-10 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, δείχνοντας αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στο τριφύλλι. Και έβαλαν. Μπορεί η ομάδα του Όντεντ Κάτας να βελτιώθηκε κάποια στιγμή και να μετέτρεψε το 30-20 του 13′ σε 30-31 στο 16′, αλλά το Λαύριο δεν πτοήθηκε. Εκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (41-40) και έδειξε απίστευτο χαρακτήρα όταν το παιχνίδι φάνηκε να στραβώνει στην τρίτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με +10 (51-61).

Οι γηπεδούχοι το πίστευαν συνεχώς, ισοφάρισαν σε 81-81 με τρίποντο του Κάρτερ 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και στην παράταση με τους Κόζι και Μουράτο πήρε το προβάδισμα, έφτασε στο +4 (91-87) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και τελικά πήρε τη νίκη και έκανε το 1-1!

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81, 94-89 (παράταση)

Post
Αθλητικά Τετάρτη 08.05.2024

Πανελλήνιο πρωτάθλημα SUP 2024 «Sitia on SUP 2024» με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης

Ο Ναυτικός όμιλος Σητείας διοργανώνει φέτος το πανελλήνιο πρωτάθλημα SUP 2024 «Sitia on SUP 2024» με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, της Ελληνικής Ομοσπονδίας Κανόε-Καγιάκ, το Δήμο Σητ

Post

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-72 και πέρασε στο Final 4 μετά από 12 χρόνια

Ο Παναθηναϊκός νικησε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Μακαμπι Τελ Αβίβ 81-72 και επιστρέφει στο Final 4 μετά από 12 χρόνια! Ο Παναθηναϊκός… ξεκλείδωσε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κέντρικ Ναν

Post
Αθλητικά Τρίτη 07.05.2024

Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Νίκη και επιστροφή σε Final 4 μετά από 12 χρόνια

Ο αποψινός αγώνας Παναθηναϊκός – Μακάμπι θα κρίνει την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου. O Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την Μακάμπι (7/5, 21:15) για το Game 5 των play-off κα