Image
Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2022 17:37 Αθλητικά

Nations League: Η Εθνική αντέδρασε μετά την ήττα από την Κύπρο

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στους ομίλους του Nations League η εθνική ομάδα. Παίζοντας απολαυστικό ποδόσφαιρο, η γαλανόλευκη επικράτησε 3-1 της Βόρειας Ιρλανδίας και έφθασε τις πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις στη διοργάνωση.
Η ήττα από την Κύπρο αποτέλεσε παρένθεση και η Εθνική ομάδα έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Νασιονς Λιγκ, επικρατώντας 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας στη Ριζούπολη.

Η Ελλάδα προηγήθηκε μόλις στο 14’. Ο Μπάλντοκ σέντραρε από δεξιά, ο Βορειοιρλανδός γκολκίπερ μπερδεύτηκε με τον αμυντικό του και ο Πέλκας που καραδοκούσε, σκόραρε με κεφαλιά.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Ντέιβις σέντραρε από αριστερά, ο Λέιβερι βγήκε πρώτος στη μπάλα και ισοφάρισε.

Ο Πογέτ αφύπνησε τους διεθνείς στο ημίχρονο και η Ελλάδα μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο. Στο 55’, ο Μπακασέτας πάσαρε στον Μασούρα και ο εξτρέμ του Ολυμπιακού πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Η Εθνική συνέχισε να πιέζει και το τρίτο γκολ ήρθε στο 80’. Ο Μάνταλος είχε χώρο από μακρινή απόσταση και με ένα δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

«Αλλά το δεύτερο ημίχρονο που παίξαμε, είναι πιθανότατα ένα από τα καλύτερα ημίχρονα που έχουμε αποδώσει στην περίοδο που εγώ είμαι ομοσπονδιακός προπονητής» δήλωσε ο προπονητής της Εθνικής, Γκουστάβο Πογέτ.

Ο Τσιμίκας δεν κατάφερε να πετύχει τέταρτο γκολ στο 89’, όμως αυτό που μετράει για την Εθνική είναι η νίκη και η πρώτη θέση στον όμιλο του Νations League. Και η δεύτερη ευκαιρία που θα έχει για συμμετοχή στο Euro, αν δεν τα καταφέρει μέσω των προκριματικών.

madata.gr

Post
Αθλητικά Παρασκευή 19.04.2024

Ολυμπιακός: Στον τελικό του UEFA Youth League μετά την επική νίκη στα πέναλτι

Θρίαμβος για τους νέους του Ολυμπιακού οι οποίοι απέκλεισαν στα πέναλτι την Νάντ και προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με αποτέλεσμα να δικεδικούν το πρώτο τους Ευρωπαϊκό τρόπαιο. Η κανο

Post

Tο πρόγραμμα του Ολυμπιακού μετά την πρόκριση στον ημιτελικό: 6 ματς σε 22 μέρες

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε αναπροσαρμόζει εκ νέου το πρόγραμμα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τέλος της σεζόν, με τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να πρέπει να υπερβά

Post

Το Σαββατοκύριακο 20 & 21 Απριλίου η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης 2024

Το απόγευμα του Σαββάτου 20 Απριλίου και πρωί της Κυριακής 21 Απριλίου θα διεξαχθεί η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης με τους 10 προκριμένους από το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο