Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022 23:54 Αθλητικά

Super League: Η βαθμολογία μετά απ' τη μεγάλη νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά απ' τη νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ανέβηκαν τρίτοι οι κίτρινοι με δέκα βαθμούς, παραμένουν με οκτώ βαθμούς οι ερυθρόλευκοι.

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Κλεάνθης Βικελίδης, επικρατώντας με 2-1. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μασούρα, αλλά οι κίτρινοι έφεραν τούμπα το ματς με Μαντσίνι και Πάλμα.

Νωρίτερα Λεβαδειακός και Αστέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, όπως και οι ΟΦΗ και ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο (ισόπαλοι 1-1). Το Σάββατο ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο και έκανε το πέντε στα πέντε. Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο επικρατώντας με 2-0 του Παναιτωλικού ενώ Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Ατρόμητος - Λαμία 0-0
Παναιτωλικός - ΑΕΚ 0-2 (48' Γκαρσία, 75' Μουκουντί)
Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (44' 54' 70' Αϊτόρ)
Λεβαδειακός - Αστέρας 1-1 (48' Λιάγκας - 54' Καστάνιο)

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1 ( 90+12' Διαμαντής-8' Νάρεϊ)

Άρης - Ολυμπιακός 2-1 (76' Μαντσίνι, 80' Πάλμα - 15' Μασούρας)
18/09 21:00 Βόλος - Ιωνικός * ο αγώνας είναι σε εξέλιξη

Η βαθμολογία της Super League:

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ κέρδισαν τον ΠΑΣ και τον Παναιτωλικό για την 5η αγωνιστική της Super League.
Στη Λεωφόρο, οι φίλοι του Παναθηναϊκού είδαν τον Αϊτόρ να πετυχαίνει τρία γκολ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και να οδηγεί την ομάδα τους στην 5η της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 23ο λεπτό ο Σούλης συγκρούστηκε με τον Σπόραρ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αποχώρησε με φορείο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα αναγκαστική αλλαγή έγινε και ο Σλοβένος επιθετικός, με τους δύο ποδοσφαιριστές να έχουν υποστεί διάσειση.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Αϊτόρ έβαλε μπροστά στο σκορ τους πράσινους στο 44΄. Το 2 – 0 ήρθε και αυτό με εκτέλεση φαόυλ του Ισπανού εξτρέμ, με τον Αθανασίου να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Ο Αϊτόρ στο 70΄ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του.

Στο Αγρίνιο, η ΑΕΚ προηγήθηκε του Παναιτωλικού στο 48ο λεπτό με γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Στο 75΄ μετά από κεφαλιά του Μουκουντί η μπάλα βρήκε στον Μλάντεν και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2 – 0, σε μία αναμέτρηση που στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ οπαδών του Παναιτωλικού και του Αλμέιδα με ύβρεις και χειρονομίες.

Η ένταση μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια. Ο Γιώργος Τζαβέλλας έσπασε ένα τζάμι με το χέρι του με αποτέλεσμα να τραυματίσει τένοντα, νεύρο και φλέβα. Ο Διεθνής στόπερ υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση και θα μείνει εκτός δράσης για 4 με 6 εβδομάδες.

Στο Περιστέρι, Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 0 – 0. Ο Ντε Βινσέντι στο 47΄έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Περιστεριώτες είχαν και αυτοί δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Γκονζάλες.

madata.gr
Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ

Post

Γεωργία – Ελλάδα: Νίκη και φύγαμε για Γερμανία

Η Εθνική Ελλάδας καλείται να κάνει το βράδυ της Τρίτης (26/3, 19:00) το τελευταίο βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία της σε κορυφαία διοργάνωση, 10 χρόνια μετά το Μουντιάλ της Βραζιλίας και 12 ύστερ