Image
Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022 23:46 Αθλητικά

Ευρωμπάσκετ: Στο βάθρο η Γερμανία του Σρέντερ με νίκη επί της Πολωνίας (82 – 69)

Η Γερμανία ήταν η νικήτρια του μικρού τελικού του Eurobasket 2022 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, επικρατώντας της Πολωνίας με 82 - 69.
Ηγέτης και πάλι ο Σρέντερ, σε ρηχά νερά οι Πολωνοί που το πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά την αναμέτρηση με τον Μπαλτσερόφκι να είναι εκείνος που ξεχώρισε από πλευράς Πολωνών στην πρώτη περίοδο, βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Ο Σλότερ ξεκίνησε άσχημα επιθετικά το ματς, ενώ και ο Πονίτκα δεν μπόρεσε να αποδώσει αυτά που θα περίμεναν οι Πολωνοί, οι οποίοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια σουτάροντας 0/10 τρίποντα σε κάποιο σημείο του αγώνα, μέχρι να έρθει το πρώτο εύστοχο.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη Γερμανία στο +13 (36 – 23) και την αίσθηση πως ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι κάπως αντιστράφηκαν. Με τους Πολωνούς να βρίσκουν ρυθμό πίσω από τα 6,75μ. και τον Σοκολόφσκι να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, η διαφορά έπεσε γρήγορα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η τρίτη περίοδος βρήκε τους Γερμανούς να είναι στο +5 (54 – 39), αλλά καθόλου σίγουροι.

Το σενάριο στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου δεν άλλαξε και η Πολωνία κατάφερε να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία (59 – 59), περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα ρεσιτάλ από την γραμμή του τριπόντου και για τις δύο ομάδες, με τον Γιοχάνες Φόγκντμαν και τον Τίμαν να πετυχαίνουν τρία συνεχόμενα, με τους Πολωνούς να προσπαθούν να απαντήσουν κι αυτοί με τη σειρά του με τον Γκάρμπατζ να κάνει ό,τι μπορεί.

Στο τέλος όμως μίλησε ο Ντένις Σρέντερ που με δύο δικά του μεγάλα σουτ κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη και το μετάλλιο για τους Γερμανούς.

madata.gr

Post
Αθλητικά Πέμπτη 18.04.2024

Συγχαρητήρια του Δημάρχου Ηρακλείου στον ΟΦΗ για την άνοδο στη Volley League

Την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ συγχαίρει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, για την επάνοδό της στην Volley League έπειτα από την νίκη που πέτυχε στον τελευταίο τελικό με τον Πανιώνιο στο Βαρδινογιάνν

Post

Μαθητικό φεστιβάλ της ΚΝΕ στις 20/4 στην Πύλη Σαμπιονάρα στο Κουμ Καπί

«Το ταξίδι του μαθητικού φεστιβάλ της ΚΝΕ στα Χανιά ξεκίνησε το Σάββατο με τα γήπεδα στον Αη Γιάννη να παίρνουν ζωή από τις φωνές των μαθητών του νομού συμμετέχοντας στο τουρνουά ποδοσφαίρου.