Image
Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021 10:58 Αθλητικά

Τεράστιο διπλό για την Εθνική με τη Γεωργία την οδηγεί στον τελικό με την Σουηδία

Τεράστιο διπλό για την Εθνική Ελλάδος με τη Γεωργία, την οδηγεί στον τελικό με την Σουηδία.

Το εύστοχο πέναλτι του αρχηγού Τάσου Μπακασέτα στο 90ό λεπτό και το εξαιρετικό γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν ένα υπέρ-πολύτιμο διπλό στην Εθνική Ελλάδας επί της Γεωργίας με 2-0 στο Batumi Stadium στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 και διατήρησαν ζωντανό το στόχο της 2ης θέσης του 2ου ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ.

Η γαλανόλευκη ομάδα παρέμεινε στο -3 από τη Σουηδία και πλέον θα πάει την Τρίτη (12/10) στη Στοκχόλμη για τελικό κόντρα στους Σκανδιναβούς.

Με τα δεδομένα αυτά, η αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης με τη Σουηδία στη Στοκχόλμη αποκτά χαρακτήρα τελικού, με πρώτο ζητούμενο τη νίκη και δευτερευόντως την ισοπαλία που θα αποδειχθεί βολική μόνο στην περίπτωση που νικήσουμε τους Ισπανούς στο ΟΑΚΑ. Εκτός μάχης από τον αγώνα της Στοκχόλμης θα είναι ο Γιώργος Τζαβέλλας λόγω καρτών.

Το παιχνίδι κρίθηκε από δύο γκολ στο φινάλε, το πρώτο με εύστοχο πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα σε φάση που χρειάστηκε η εξέταση του VAR ένα λεπτό μετά την παράβαση και το δεύτερο μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Δημήτρη Πέλκα στο 95’ και πλασέ που κατέληξε (με κόντρα) στα δίκτυα. Ήταν ουσιαστικά δύο «δώρα» της άμυνας της Γεωργίας, σε ένα σημείο που η Ελλάδα είχε «σβήσει» επιθετικά και δεν απειλούσε καθόλου. Το πέναλτι δόθηκε σε χέρι του Γκουράμ Γκιορμπελίτζε και αξιοποιήθηκε από τον Μπακασέτα (πανηγύρισε με τη φανέλα του τραυματία Ζέκα) στο 90’.

Τελικά στις καθυστερήσεις η λάθος πάσα – ασίστ από τον Οτάρ Κακαμπάτζε στον Πέλκα έδωσε την εικόνα μιας άνετης νίκης, κάτι που στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

Το παιχνίδι έγινε χωρίς την παρουσία φιλάθλων λόγω απόφασης της κυβέρνησης της Γεωργίας μετά από ένα πολύνεκρο δυστύχημα στο Μπατούμι, αλλά η Εθνική μας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί αυτή την ιδιαίτερη συνθήκη, ούτε και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, έχοντας κερδίσει μόνο έναν βαθμό (αυτόν στην Τούμπα) σε πέντε παιχνίδια. Η επιλογή του Τζον Φαν’τ Σχιπ να παίξει με τρεις στόπερ έδωσε μια ασφάλεια στην άμυνα, αλλά δεν βοήθησε την επιθετική ανάπτυξη σε ένα παιχνίδι όπου το μόνο παιχνίδι ήταν η νίκη.

Η «γαλανόλευκη» είχε την κατοχή και τη διάθεση, βρήκε κάποιες φορές καλές συνεργασίες επιθετικά και σε μία απ’ αυτές πέτυχε ένα ωραίο γκολ με τον Παυλίδη στο 12, που σωστά δεν μέτρησε μετά από χρήση VAR, γιατί στο γύρισμα του Θανάση Ανδρούτσου η μπάλα είχε περάσει όλη έξω.

Οι διεθνείς μας ζήτησαν γκολ στο 24’ όταν σε κεφαλιά του Τζαβέλλα ο Γκιόργκι Λόρια φάνηκε να μπλοκάρει τη μπάλα μέσα από τη γραμμή, αλλά η διαιτητική ομάδα έκρινε διαφορετικά. Αυτή ήταν η τελευταία «καυτή» φάση μέχρι το 90’, καθώς η επιλογή του κ. Φαν’τ Σχιπ να παίξει στο β’ ημίχρονο χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό αποδείχθηκε λανθασμένη. Η ομάδα μας πίεζε και έψαχνε το γκολ, ήταν όμως φλύαρη και ακίνδυνη επιθετικά, σε σημείο να φτάσει ξανά πολύ κοντά στο χείλος του γκρεμού σε ένα παιχνίδι από τα θεωρητικά πιο εύκολα.

Στον άλλο αγώνα του 2ου ομίλου, η Σουηδία νίκησε εύκολα στη Στοκχόλμη με 3-0 (29’ πεν. Φόσμπεργκ, 62’ Ίσακ, 79’ Κουάισον) το Κόσσοβο και διατηρεί βαθμολογικό πλεονέκτημα 3 β. έναντι της ομάδας μας.

Λόγω της συμμετοχής της στην τελική φάση του Nations League, η Ισπανία δεν αγωνίζεται σ’ αυτή τη διπλή αγωνιστική του Οκτωβρίου και θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της τον Νοέμβριο, με τους δύο τελευταίους αγώνες της στον όμιλο. Ο ένας (11/11) είναι με την Εθνική μας στην Αθήνα και ο άλλος (14/11) στην έδρα της με τη Σουηδία.

Αθλητικά Πέμπτη 18.04.2024

Το Ηράκλειο υποδέχθηκε με τιμές Αρχηγού Κράτους την Ολυμπιακή Φλόγα (vid, pics)

Με κάθε επισημότητα και την παρουσία χιλιάδων πολιτών, μικρών και μεγάλων, το Ηράκλειο υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα, που έχει ξεκινήσει το ταξίδι της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024&r

Post

Συγχαρητήρια του Δημάρχου Ηρακλείου στον ΟΦΗ για την άνοδο στη Volley League

Την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ συγχαίρει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, για την επάνοδό της στην Volley League έπειτα από την νίκη που πέτυχε στον τελευταίο τελικό με τον Πανιώνιο στο Βαρδινογιάνν

Post

Μαθητικό φεστιβάλ της ΚΝΕ στις 20/4 στην Πύλη Σαμπιονάρα στο Κουμ Καπί

«Το ταξίδι του μαθητικού φεστιβάλ της ΚΝΕ στα Χανιά ξεκίνησε το Σάββατο με τα γήπεδα στον Αη Γιάννη να παίρνουν ζωή από τις φωνές των μαθητών του νομού συμμετέχοντας στο τουρνουά ποδοσφαίρου.