Σάββατο 31 Ιουλίου 2021 20:30 Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για την Μπέντσιτς στο τένις γυναικών

Η Μπελίντα Μπέντσιτς επικράτησε με 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-3) της Μαρκέτα Βοντρούσοβα στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τένις γυναικών.

Η Ελβετίδα αθλήτρια από το Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης, έφθασε μέχρι τον μεγάλο τελικό στο Ολυμπιακό τουρνουά του τένις και με μία εξαιρετική εμφάνιση κατέλαβε την πρώτη θέση.

Ήταν αυτή μάλιστα που έφερε το χρυσό μετάλλιο για την Ελβετία στο τένις, παρότι τις τελευταίες δεκαετίες, η χώρα είχε το Νο1 αθλητή στους άνδρες, τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο θρύλος του αθλήματος δεν κατέκτησε ποτέ το χρυσό μετάλλιο σε μόνο (το πήρε στο διπλό μαζί με τον Βαβρίνκα στη Σεούλ), κάτι που κατάφερε η συμπατριώτισσά του και συχνά συμπαίκτριά του στο μικτό.

madata.gr
Post
Αθλητικά Σάββατο 16.03.2024

Super League: Σπουδαίο διπλό παραμονής για Βόλο, ισοπαλία ανάσα για Κηφισιά

Με τον Βόλο να κάνει πολύ σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, άρχισαν σήμερα (16/3) τα πλέι-άουτ της Super League. Την ίδια ώρα, σημαντικός βαθμός για την Κηφισιά απέναντι στον ΟΦΗ. Χάρη σε γκολ

Post

Super League 1: Πρεμιέρα για τα πλέι άουτ - Όλοι οι αγώνες

Η ώρα για τα πλέι άουτ της Super League 1 έφθασε, με εφτά ομάδες να μπαίνουν στη “μάχη” για την αποφυγή του υποβιβασμού και την παραμονή στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Στ

Post
Αθλητικά Παρασκευή 15.03.2024

Βράβευση αθλητών TAEKWONDO και KICKBOXING από το Δήμο Χερσονήσου

Σε μια σεμνή τελετή σήμερα η δημοτική αρχή Χερσονήσου βράβευσε τους αθλητές TAEKWONDO και KICKBOXING που διακρίθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα TAEKWONDO ITF και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα KICKBOXING.