Σάββατο 31 Ιουλίου 2021 20:30 Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για την Μπέντσιτς στο τένις γυναικών

Η Μπελίντα Μπέντσιτς επικράτησε με 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-3) της Μαρκέτα Βοντρούσοβα στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τένις γυναικών.

Η Ελβετίδα αθλήτρια από το Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης, έφθασε μέχρι τον μεγάλο τελικό στο Ολυμπιακό τουρνουά του τένις και με μία εξαιρετική εμφάνιση κατέλαβε την πρώτη θέση.

Ήταν αυτή μάλιστα που έφερε το χρυσό μετάλλιο για την Ελβετία στο τένις, παρότι τις τελευταίες δεκαετίες, η χώρα είχε το Νο1 αθλητή στους άνδρες, τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο θρύλος του αθλήματος δεν κατέκτησε ποτέ το χρυσό μετάλλιο σε μόνο (το πήρε στο διπλό μαζί με τον Βαβρίνκα στη Σεούλ), κάτι που κατάφερε η συμπατριώτισσά του και συχνά συμπαίκτριά του στο μικτό.

madata.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 18.04.2024

Το Ηράκλειο υποδέχθηκε με τιμές Αρχηγού Κράτους την Ολυμπιακή Φλόγα (vid, pics)

Με κάθε επισημότητα και την παρουσία χιλιάδων πολιτών, μικρών και μεγάλων, το Ηράκλειο υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα, που έχει ξεκινήσει το ταξίδι της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024&r

Post

Συγχαρητήρια του Δημάρχου Ηρακλείου στον ΟΦΗ για την άνοδο στη Volley League

Την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ συγχαίρει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, για την επάνοδό της στην Volley League έπειτα από την νίκη που πέτυχε στον τελευταίο τελικό με τον Πανιώνιο στο Βαρδινογιάνν

Post

Μαθητικό φεστιβάλ της ΚΝΕ στις 20/4 στην Πύλη Σαμπιονάρα στο Κουμ Καπί

«Το ταξίδι του μαθητικού φεστιβάλ της ΚΝΕ στα Χανιά ξεκίνησε το Σάββατο με τα γήπεδα στον Αη Γιάννη να παίρνουν ζωή από τις φωνές των μαθητών του νομού συμμετέχοντας στο τουρνουά ποδοσφαίρου.