Πέμπτη 20 Ιουνίου 2019 12:07 Αθλητικά

Μετάλλια και παγκόσμια ρεκόρ από τους Έλληνες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Masters

Η ελληνική αποστολή σάρωσε τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Masters που πραγματοποιήθηκε στη Φινλανδία. Η χώρα μας αγωνίστηκε με τους Γιώργο Μαρκούλα, Στάθη  Διαμαντή, Αλέξανδρο Μουσκαφίδη, Δημήτρη Τζίμα και Χαρίκλεια Κυριακίδου και όλοι οι αθλητές ανέβηκαν στο βάθρο.

Το πρόσωπο των αγώνων ήταν αναμφισβήτητα ο Γιώργος Μαρκούλας. Οι Φινλανδοί τον υποδέχτηκαν με μεγάλη θέρμη και του έκαναν αφιερώματα, όντας 4ος Ολυμπιονίκης στην Αθήνα. Ο αθλητής του Σπάρτακου Ιωαννίνων δεν θέλησε να τους… απογοητεύσει και με 161 κ. στο αρασέ, 195 κ. στο ζετέ και 356 κ. στο σύνολο, εκτός από το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Μ35 στα 96 κ., σημείωσε και παγκόσμια και ευρωπαϊκά ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία Μ35 73 κ. ο Διαμαντής Ευστάθιος. Ο προπονητής του Μολών Λαβέ και πρώην αθλητής του Σπάρτακου Ιωαννίνων σήκωσε 114 κ. στο αρασέ, 141 κ. στο ζετέ και στο σύνολο 255 κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Δημήτρης Τζίμας στην κατηγορία Μ50 +109 κ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο αρασέ σήκωσε 80 κ. στο ζετέ 97κ. και στο σύνολο με 197 κ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος και ο Αλέξανδρος Μουσκαφίδης. Ο πρώην αθλητής του Σπάρτακου Γλυφάδας σήκωσε 110κ. στο αρασέ, 125 κ. στο ζετέ και 235 κιλά στο σύνολο, μία επίδοση που τον έφερε στη δεύτερη θέση στο Μ45 των 81 κ.

Τέλος, η κυρία της ελληνικής αποστολής, η Χαρίκλεια Κυριακίδου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία W35 - 71 κ. Η πρώην αθλήτρια του Σπόρτινγκ Πυλαίας σήκωσε 59 κ. στο αρασέ, 78 κ. στο ζετέ και με 137 κ. στο σύνολο ανέβηκε στο βάθρο.

newsbeast.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 18.04.2024

Το Ηράκλειο υποδέχθηκε με τιμές Αρχηγού Κράτους την Ολυμπιακή Φλόγα (vid, pics)

Με κάθε επισημότητα και την παρουσία χιλιάδων πολιτών, μικρών και μεγάλων, το Ηράκλειο υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα, που έχει ξεκινήσει το ταξίδι της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024&r

Post

Συγχαρητήρια του Δημάρχου Ηρακλείου στον ΟΦΗ για την άνοδο στη Volley League

Την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ συγχαίρει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, για την επάνοδό της στην Volley League έπειτα από την νίκη που πέτυχε στον τελευταίο τελικό με τον Πανιώνιο στο Βαρδινογιάνν

Post

Μαθητικό φεστιβάλ της ΚΝΕ στις 20/4 στην Πύλη Σαμπιονάρα στο Κουμ Καπί

«Το ταξίδι του μαθητικού φεστιβάλ της ΚΝΕ στα Χανιά ξεκίνησε το Σάββατο με τα γήπεδα στον Αη Γιάννη να παίρνουν ζωή από τις φωνές των μαθητών του νομού συμμετέχοντας στο τουρνουά ποδοσφαίρου.