Image
Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 21:55 Αθλητικά

Αχόρταγη για τίτλους η Γιουβέντους, σήκωσε ξανά το Super Cup Ιταλίας

Η Γιουβέντους νίκησε την Μίλαν 1-0 στην Σαουδική Αραβία με γκολ του Ρονάλντο και κατέκτησε το 8ο Ιταλικό Super Cup της ιστορίας της.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει σε έναν ακόμα τελικό στην καριέρα του, η Γιουβέντους λύγισε 1-0 την Μίλαν στην Τζέντα και κατέκτησε το 8ο Supercoppa. Δοκάρι είχαν στο 0-0 οι Rossoneri, που από το 76' έπαιξαν με δέκα παίκτες εξαιτίας σωστής αποβολής του Κεσί.

Με φάση για την Γιουβέντους ξεκίνησε το ματς, με τον Ντάγκλας Κόστα να κάνει το πλασέ στο 4' αλλά να μην βρίσκει στόχο, ενώ στόχο δεν βρήκε ούτε ο Κανσέλο με το διαγώνιο σουτ να φεύγει επίσης έξω. Οσο η ώρα περνούσε, η Μεγάλη Κυρία φάνηκε ότι θα επιβάλλει ολοκληρωτικά τον ρυθμό της και στο 31' το σουτ του Κιελίνι με καλές προϋποθέσεις έφυγε ψηλά και έφτασε στο 43' πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Ματουιντί έδωσε στον Ντάγκλας Κόστα, ο οποίος έκανε τη σέντρα αλλά το σκαστό βολέ του Ρονάλντο πέρασε μόλις έξω. Στις καθυστερήσεις έχασε την καλύτερη ευκαιρία της η ομάδα του Γκατούζο καθώς το σουτ του Τσαλχάνγλου μέσα από την περιοχή σταμάτησε ο Σέζνι.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τρομερή φάση για την Μίλαν, καθώς στο 48' ο Κουτρόνε με τρομερό αριστερό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σέζνι. Στο 59' ο Κριστιάνο Ρονάλντο έριξε την προειδοποιητική στα γάντια του Ντοναρούμα και δύο λεπτά μετά πήρε σε τέλειο timing την πάσα-μύθο του Πιάνιτς και νίκησε με κεφαλιά του Ντοναρούμα (1-0). Ο Γκατούζο έβαλε τον Ιγουαΐν στο 72' αλλά δεν έμελλε να αλλάξει τίποτα υπέρ των Rossoneri καθώς μερικές στιγμές αργότερα με δολοφονικό μαρκάρισμα ο Κεσί είδε μέσω VAR σωστή απεθείας κόκκινη. Η Γιούβε έπαιξε στο μισό γήπεδο στο τελευταίο τέταρτο και παρότι δεν 'κλείδωσε' το ματς, κράτησε άνετα τον τίτλο.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Αλεξ Σάντρο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Ζοάο Κανσέλο, Πιάνιτς (65' Εμρέ Τσαν), Ματουιντί, Μπετανκούρ (86' Μπερναρντέσκι), Ντάγκλας Κόστα (90' Κεντίρα), Ντιμπάλα, Ρονάλντο.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Nτοναρούμα, Καλάμπρια, Ζαπάτα, Ρομανιόλι, Ροδρίγες, Μπακαγιόκο, Κεσί, Πακετά (72' Ιγουαΐν), Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο (72' Μπορίνι), Κουτρόνε (79' Κόντι).

Πηγή: gazzetta.gr
Post
Αθλητικά Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post
Αθλητικά Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ